Ethem Genim, “Enerji Verimli Ulaşım”ı anlattı.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 34. Enerji Verimliliği Haftası çerçevesinde düzenlediği 6. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın son gününde “Enerji Takımı”ndan “Enerji Verimli Ulaşım Projesi”nin yüzü Ethem Genim, katılımcılarla bir araya geldi. İstanbul WOW Convention Center’da yapılan fuarda, Enerji Verimliliği Derneği stant alanında hazır bulunan Ethem Genim, katılımcılara proje hakkında bilgi verdi.

:: autodrom ::

6. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın son gününde Enerji Verimliliği Derneği stant alanında bulunan “Enerji Verimli Ulaşım Projesi”nin yüzü, otomobil yarışçısı “Ethem Genim”, enerji verimli ulaşım için uyulması gereken sürüş teknikleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Enerji Verimliliği Derneği standını ziyaret eden katılımcılara yakıt ekonomisi yaparak, sokağa atacağımız paranın cebimizde kalacağını, böylece aile bütçesine büyük katkı sağlanabileceğini söyleyen Genim, sohbet ettiği öğrencileri de otomobilde arka koltukta oturmaları ve mutlaka emniyet kemeri takmaları konusunda uyardı.
:: autodrom ::

Ülkemizde toplam enerji tüketimi içerisinde %14’lük paya sahip olan ulaştırma sektöründe, verimlilik sağlayıcı çalışmaların ortaya koyulması ve bu alanda tüketilen enerji miktarının düşürülmesi amacını taşıyan proje kapsamında, motorlu taşıtların yenilenemez enerji kaynaklı yakıt tüketimini azaltmak, toplu taşımada ve yük taşımacılığında demiryollarının payını artırmak, şehir içi ulaşımda gereksiz yakıt israfını önlemek ve doğaya salınan zararlı gaz emisyonu seviyesini düşürmek en önemli hedefler arasında bulunuyor.

:: autodrom ::

Türkiye’de son 25 yıldaki büyüme eğilimlerinin sürmesi durumunda 2020 yılında, yolcu trafiğinin bugünkü düzeyinin yaklaşık 3,3 katına (540 milyar yolcu/km), yük trafiğinin ise 2,5 katına (300 milyar ton/km) çıkacağı tahmin edilmekte olup, bu tahmin edilen artış göz önüne alındığında ulaştırma sektöründe enerji verimliliğini arttırıcı çalışmaların hayata geçirilmesi noktasında “Enerji Verimli Ulaşım Projesi”nin önemi daha da ön plana çıkıyor.

http://www.enver.org.tr/tr/haber/ethem-genim-enerji-verimli-ulasimi-anlatti/125

GERİ